Već neko vreme koristimo Windows 10 pro operativni sistem poslednje generacije, i to 64 bit verziju na računaru čija je konfiguracija i više nego zadovoljavajuća. Windows10 smo instalirali nakon instalacije legalno kupljene verzije Win 8, ondnosno, 8.1 pro. Dakle, radi se o besplatnom upgrade-u koji bi trebalo da se sam pojavljuje kao opcija na sajtu Majkrosofta:
https://www.microsoft.com/en-us/windows/windows-10-upgrade

Do kraja jula 2016 je Windows 10 pro bio besplatan kao opcija za nadogradnju sistema Windows 7, 8, 8.1. Međutim, već se u prvim danima avgusta windows 10 plaća i košta Windows 10 home (oko 100 dolara, dok Windows 10 pro košta oko 200 dolara).
Ponuda za besplatnu nadogradnju na Windows 10 je završena.
https://www.microsoftstore.com/store/msusa/en_US/pdp/Windows-10-Pro/productID.319935900
Kako je vaše iskustvo sa novim Windows 10 sistemom ? Da li je zaista bolji od svih prethodnih sistema (Windows 98, XP, Longhorn, Vista, Win 7, WIn 8) ?
Prvo, vidi se da se dosta radilo na približavanju svih bitnih funkcija sistema prosečnom korisniku računara. Svi oni nedostaci koje smo imali prilike da i sami primetimo na OS kao što su Longhorn, Vista, Windows 7 i Windows 8, čini se da su sada minimalizovani. Međutim, ima ih itekako još uvek puno.
Ovde ćemo samo obratiti pažnju na opterećenje sistemskog hard diska na kome se nalazi OS. Najpre se ulogujmo na Task menadžer i to kombinacijom (istovremenim pritiskom ) 3 tastera
CTRL + ALT + DELL > Task Manager > Performance > U ovom delu možemo videti koliko su opterećene pojedine komponente računara (CPU, RAM i HDD ili SSD, kao i mrežna kartica).
Najčešći slučaj je da je sistemski Disk 0 (C:) opterećen 100 %, čak i trenucima kada baš ništa na kompjuteru nije pokrenuto od programa. Zašto se ovo dešava ?
Najpre da se podsetimo da ako koristimo umesto HDD (hard disk), disk novije generacije SSD (solid state disk), nije potrebna defragmentacija SSD-a. Zapravo, defragmetacija je zabranjena ! Ipak Windows i dalje po default-u defragmentuje i ssd. Ovo dovodi do konstantnog opterećenja i zazuzeća sistemskog diska. Ako vam se dešava da je SSD disk opterećen sa 90-100% u stanju mirovanja računara , potrebno je da ovu opciju isključimo na sledeći način:
HKey_Lokal_Machine > SYSTEM > CurrentControlSet > Control-Session Manager > Memory Management] > PrefetchParameters > EnablePrefetcher, (ako imate windows 10) umesto broja koji je tu, stavite na 0 i sačuvajte promene. Zatim obavezno restart računara.
Sledeće što trebamo uraditi je:
Open Task Scheduler -> Microsoft -> Windows -> Defrag obavezno na (disable). Zatim ponovo restartujemo računar.
I poslednji korak je: Pronađemo Services > superfetch , zatim idemo na Startup type: disable. I opet restart.
Ovo su samo neka podešavanja Windows-a 10 pro kako bi se rasteretio SSD disk i sprečilo konstantno gašenje kompjutera. Više o ostalim podešavanjima računara pod Windows 10 sistemom pročitajte na sajtu Servis i popravka računara Beograd
Takođe, korisne informacije se mogu pronaći i na Microsoft stranici na srpskom jeziku Nadogradnja na Windows 10
Postoje i dezinformacije u vezi sa Windows 10 OS kako je pisalo na nekim sajtovima koji se bave računarima. Windows 10 je potpuno besplatan ako imate trenutno na računaru ili laptopu ili tabletu registrovani (licencirani) windows. Popularizacija Vondouza, tog najčešće korišćenog operativnog sistema ne jenjava i premašiće bilo koju drugu / prethodnu verziju pomenutog softvera/sistema.
Sve u svemu, naše iskustvo sa novim prozorom je odlično. Jednostavnost, brzina i veliki broj opcija krase novi Vindovs, čineći ga i dalje nenadmašnim pa je zato i broj korisnika koji ga koriste imponzantan.